Haber

Ramazan Bayramı Libya’da farklı günlerde kutlandı

Ramazan Bayramı’nı bir gün sonra kutlamaya başlayan Libya’nın batısında, Türkiye ve birçok Arap ülkesinin aksine sabahın erken saatlerinde bayram namazı kılınan camiler dolup taştı.

Ramazan Bayramı dün Libya’nın doğusunda bugün ise batısında başladı.

Batıda başkent Trablus ve çevresinde binlerce Libyalı bayram namazı kılmak için camilerin yanı sıra meydanlarda toplandı.

Trablus’taki Şehitler Meydanı’nda toplanan Libyalılar, geleneksel kıyafetleriyle bayram namazını kılarken, renkli görüntüler oluştu.

Libya’nın doğusu ve batısı bayrama farklı günlerde başladı

Bazı ülkeler hilali dünyanın rastgele bir yerinde değil de kendi topraklarında görmeyi esas aldığından, İslam coğrafyasında bayramlar farklı günlerde kutlanabilmektedir.

Trablus merkezli Libya Fetva Konseyi, Şevval ayının görünmemesi nedeniyle Ramazan ayının 30 günde tamamlanacağını ve Ramazan Bayramı’nın 22 Nisan Cumartesi gününden itibaren kutlanacağını duyurdu.

Ülkenin doğusundaki Vakıflar ve İslami İşler Kurumu’ndan yapılan açıklamada, hilalin görüldüğü ve 21 Nisan Cuma gününün bayramın ilk günü olarak kutlanacağı belirtildi.

Libya’da bir süredir Abdülhamid Dibeybe ve Fethi Başağa liderliğinde iki hükümetin daha olması istikrarsızlığın sürmesine neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu