Haber

Buldan ve Sancar’dan Paris saldırısı açıklaması: Bir an önce netleştirilmeli

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, önceki gün Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin Türkçe ve Fransızca açıklama yaptı.

Fransız yetkililere “katliamı bir an önce hafiflet” çağrısında bulunan Buldan ve Sancar’ın ifadesinde şu ifadeler kullanıldı:

“Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne düzenlenen vahşi saldırıda 3 Kürt vatandaşımızın hayatını kaybettiğini, 3 kişinin de yaralandığını üzüntüyle öğrendik. Öncelikle bu yağmacı saldırıyı şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları ile sağlığı bozulanların yakınlarına, “Kendisine acil şifalar diliyoruz. Fransız makamlarından beklentimiz, faillerin ve baskınların ivedilikle ortaya çıkarılması ve kamuoyunun şeffaf bir şekilde aydınlatılmasıdır. Bu tür ırkçı saldırıları önlemenin tek yolu, acilen gerçeğin aydınlatılması olacaktır.”

Ne oldu?

Paris’in 10. bölgesindeki Enghien caddesinde bulunan Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken 5 kişi de yaralandı. Saldırganın kültür merkezinden çıktıktan sonra Awesta adlı Kürt restoranına ve bir berber dükkanına saldırdığı, dergi değiştirmek isterken berber çalışanları tarafından etkisiz hale getirildiği bildirildi. Yakalanan 69 yaşındaki saldırganın geçen yıl Paris’te göçmenlere yönelik saldırı düzenlemekten yargılandığı, kültür merkezine düzenlenen saldırıdan 11 gün önce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Hayatını kaybeden 3 kişiden birinin Kürt müzisyen Mir Perwer olduğu belirlendi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu