Haber

ABD’den Myanmar’daki darbe rejimiyle bağlantılı 6 kişi ve 3 örgüte yaptırım

YENİ ABD, Myanmar’daki darbe rejimiyle bağlantılı olduğu belirlenen 6 kişi ve 3 örgüte yaptırım uygulayacak.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük çevrimiçi basın toplantısında konuştu.

Kirby, Myanmar’da 1 Şubat 2021 sabahı gerçekleştirilen askeri darbenin ikinci yıl dönümü kapsamında ABD Hazine Bakanlığı’nın darbe rejimine gelir ve silah sağladığı belirlenen 6 kişi ve 3 kuruluşa yaptırım uygulayacağını duyurdu, bir Güneydoğu Asya ülkesi.

Bu kararın İngiltere, Avustralya ve Kanada gibi müttefiklerle rejime yönelik genel yaptırımlar kapsamında alındığını kaydeden Kirby, darbeden bu yana 80 kişi ve 30 kuruma yaptırım uyguladıklarını kaydetti.

Kirby, “Myanmar’daki askeri rejimin zulmünün hesabını vermek için müttefiklerimizle birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi. terimini kullandı.

Dışişleri Bakanı Blinken Çin’i ziyaret edecek

Koordinatör Kirby ayrıca Perşembe günü ABD Başkanı Joe Biden’in bölgesel güvenlik ve İran meselelerini görüşmek üzere Ürdün Kralı II. Abdullah ile bir toplantıya geleceğini kaydetti.

Biden’ın şubat ayında Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile de görüşeceğini kaydeden Kirby, görüşmenin tarihi hakkında bilgi vermedi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in de önümüzdeki hafta Çin’i ziyaret edeceğini kaydeden Kirby, burada muhatapları ile eski Meclis Başkanı’nın ardından kesintiye uğrayan askeri ve çevre konularındaki diyaloğun yanı sıra birçok görüşmenin gündeme geleceğini ifade etti. Temsilciler Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu